Sosyal Medya

YouTube’un planı aykırı tepiyor: Daha güzel reklam engelleyicilerle…

YouTube yakın vakitte reklam engelleme çalışmalarını genişleterek küçük bir denemeden global bir lansmana geçiş yaptı. Kullanıcıların rekor sayıda reklam engelleme yazılımı kaldırmasıyla bu atılımın bir ölçü başarılı olduğu görülüyor. Lakin daha da fazla sayıda kullanıcı daha güzel reklam engelleyicilere yöneldiğinden, bunun tam zıddı bir tesir yarattığı da sav ediliyor.

YouTube, reklam engelleyicilere büsbütün dur diyemedi

Son çıkan raporlara nazaran yüz binlerce kullanıcı, görünüşe nazaran YouTube’un genişletilmiş baskısıyla ilişkili olarak Ekim ayında reklam engelleyicileri kaldırdı. Tersine birebir vakitte bilgiler, rekor sayıda insanın YouTube’un ağına takılmayacak alternatifler de yüklediğini gösteriyor.

Chrome’un uzantı mağazasındaki en tanınan reklam engelleyicilerden biri olan Ghostery’den Krzysztof Modras, geçen ay içinde üç ila beş kat daha fazla yükleme ve kaldırma süreci gördüklerini söylüyor.

Uzantıyı kaldıran kullanıcıların %90’ından fazlası kararlarının nedeni olarak yazılımın YouTube’da başarısız olmasını gösterdi. Fakat şirket, kullanıcıların uygun bir alternatif bulmaya çalışmasıyla Microsoft Edge yüklemelerinde %30’luk bir artış gördü.

Başka bir reklam engelleyici olan AdGuard, Chrome’da olağanda günde yaklaşık 6.000 kaldırma süreci gördüklerini, fakat bu sayının 9 Ekim ile ay sonu ortasında günde 11.000’e çıktığını ve 18 Ekim’de 52.000’e ulaştığını söyledi.

Uzantının YouTube’un yasağına karşı bağışık olduğu görülüyor. Şirketin, beşerler bunu fark ettiğinde kullanıcı sayısının arttığını, 18 Ekim ve 27 Ekim tarihlerinde 60.000 konseyime ulaştığını söylediği bildirildi.

Şu anda YouTube’un reklam engelleyicilere yönelik baskısı, insanları daha yeterli bir alternatif bulmak için çabalatıyor üzere görünüyor. Hatta kimi beşerler, platformdaki görüntüleri reklamsız olarak yayınlayabilen YouTube gibisi bir web sitesi olan Newpipe üzere tahlillere bile yöneliyor.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu