Yemek Tarifleri

Üzüm Sirkesi (Videolu)

Üzüm Sirkesi Tanımı İçin Malzemeler

  • 4-5 kilo üzüm
  • İçme suyu
  • Tuz (kaya tuzu)

Üzüm Sirkesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

  1. Üzümleri tanelerini ayırmadan hoş bir biçimde yıkıyoruz. Daha sonra dilerseniz karbonatla, sirkeli suda bekletin tekrar yıkayıp, beş litrelik cam kavanoza koyuyoruz.
  2. Elimizi eldivenimizi takıyoruz kavanozun içindeyken üzümleri yeterlice eziyoruz üzerine içme suyunu ekliyoruz.
  3. Üzerine havaalan bir tül ya da ince bir bez olabilir kapatıyoruz güneş görmeyen serin bir yerde bekletiyoruz.
  4. Bu bekleme mühleti yaklaşık üç ay kadar olacak orta ara tahta kaşıkla karıştıralım olur ya üzerine çıkarsa çürümesinler.
  5. Üçüncü ayın sonunda sirkemizi süzüyoruz içerisine tuzunu ekleyip yeterlice karıştırıyoruz kavanozlara koyup, kapaklarını kapatıyoruz. Sıfır kapak kullanmak zorunda değilsiniz.
  6. Güneş görmeyen kileriniz de bekletebilirsiniz en az altı ay bekletmeniz gerekiyor kullanabilmek için bekledikçe sertliği artıyor bir sene bekletirseniz daha hoş bir sirke elde ediyorsunuz.
  7. Verdiğim ölçülerle 5 litrelik kavanozdan iki kavanoz hazırlıyoruz. Yapmadan evvel görüntüyü lütfen sonuna kadar izleyin ❗️. Görüntüyü izleyenler yoruma çiçek böcek kalp bırakırsa sevinirim ??.

Üzüm Sirkesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu