Sosyal Medya

Türk oyunculara Steam’in akabinde bir darbe de Discord’dan! Dolara mı dönüyor?

Son yıllarda Türkiye’de enflasyon ve döviz kuru önemli düzeylerde yükseldi. Bunun sonucu olarak neredeyse zamlanmayan tek bir tane eser kalmadı. Bu kapsamda Türkiye’ye özel fiyatlandırmaya sahip oyun ve dijital üyelik fiyatları da kıymetli oranda yükseldi. Birtakım firmalarsa yükseltmek yerine direkt Türk lirasını kaldırıp dolar ile süreç görmeyi başladı. Bunun en güzel örneği Steam.

Türk kullanıcılara özel mahallî fiyatlandırma sunan şirketlerden birisi de Discord. Oyuncuların toplumsal medyası olarak görülen Discord, kısa müddet evvel profil özelleştirmek üzere sunduğu seçenekler için Türk lirası ile ödeme almayı kaldırdı. Buna nazaran uygulamanın dolara mı geçmeye başladığı merak edilmeye başlandı. İşte tüm detaylar…

Discord, profil ve avatar dekorasyonları için Türk lirası ile ödeme almayı bıraktı

Bilmeyenler için geçen eylül ayında Discord Nitro aboneliğine sahip kullanıcılara sunulan profil ve avatar dekorasyonları, kullanıcının profiline hareketli efektler eklemesine imkan tanıyor. Alışılmış bu efektler iddia edebileceğiniz üzere fiyatsız değil. Yani Nitro abonesi olanların da ek bir para ödemesi gerekiyor.

Profil ve avatar dekorasyonları için birçok seçenek mevcut. Birinci sunulduklarında fiyatları ekseriyetle ortalama 40 TL civarındaydı. Fakat yakın vakitte Türk lirasının yerini doların aldığı ortaya çıktı. Yeni fiyatların ise 2.99 dolardan başlayıp 8.49 dolara kadar çıktığı görülüyor.

Aslına bakacak olursak profil ve avatar dekorasyonlarının çok da satın alınmadığını söyleyebiliriz. Çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu, fiyatsız seçenekleri tercih ediyor. Bu bağlamda bu hizmetin dolara dönmüş olacağı pek de kıymetli değil üzere görünebilir. Buradaki asıl nokta, Discord Nitro fiyatı için de değişiklik yapılıp yapılmayacağı.

Profil ve avatar dekorasyonlarının birden teğe dolar ile satılmaya başlanması, kullanıcıları “Discord Nitro fiyatı da dolara döner mi?” formunda düşünmeye itti. Bilindiği üzere Discord Nitro için standart ve bütçe dostu Classic planı bulunuyor. Standart plan aylık 74,99 TL iken, bu fiyat Classic içinse 26,99 TL.

Sonuç olarak Discord‘un Nitro aboneliği için Türk lirası ile ödeme almayı bırakıp dolar kullanmaya başlayabileceği düşünülüyor. Standart ve Classic aboneliğin yurt dışı fiyatı sırasıyla 9,99 dolar ve 2,99 dolar. Bu, olur da dolara geçiş yapılırsa, 300 TL ve 90 TL ödenmesi gerekeceği manasına geliyor.

Umuyoruz ki Discord‘un Nitro hizmeti için Türk lirasını kaldırma üzere bir planı yoktur. Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu