Sosyal Medya

Toplumsal medya devleri gençler yüzünden mahkemelik olabilir

Bloomberg’e nazaran bu, YouTube’un sahibi Google’ın, Facebook ve Instagram’ı yöneten Meta’nın, TikTok’un sahibi ByteDance’in ve Snap’in son birkaç yılda kendilerine karşı açılan yüzlerce federal davadan kurtulamayacağı manasına geliyor.

Söz konusu davalar reşit olmayanlar ismine açılmıştı. 2022’de ABD Connecticut’tan bir anne, Meta ve Snap’i, kendi canına kıyan 11 yaşındaki kızında bağımlılığa neden olmakla suçlayarak dava açtı. Bu yılın ekim ayında Meta, 41 eyalet ve Columbia Bölgesi tarafından, şirketi “bağımlılık yapıcı” özelliklerinin çocuklar ve gençler için ziyanlı olduğunu bilmekle suçlayarak dava edildi.

Sosyal medya devleri gençler yüzünden mahkemelik olabilir

Meta üzere şirketler, eski çalışan Frances Haugen’in, Instagram’ın “gençlerin kıymetli bir kısmı için zararlı” olduğunu ortaya koyan dahili bir Facebook araştırmasını ortaya koymasının akabinde son birkaç yılda artan incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Google sözcüsü José Castañeda, Bloomberg Law’a çocukları müdafaanın her vakit şirketin çalışmalarının temelini oluşturduğunu söyledi. “Çocuk gelişimi uzmanlarıyla işbirliği yaparak YouTube’da çocuklar ve aileler için yaşa uygun tecrübeler oluşturduk ve ebeveynlere güçlü denetimler sağladık” diye ekledi. “Bu şikayetlerdeki argümanlar katiyen yanlışsız değil.” Bir TikTok sözcüsü de Reuters’e benzeri bir açıklama yaptı ve uygulamanın “sağlam güvenlik siyasetlerine ve ebeveyn kontrollerine” sahip olduğunu söyledi.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu