Sosyal Medya

TikTok’un çocuklara tesiri düşündüğünüzden fazla!

TikTok son yıllarda çocuklara yönelik içerikleriyle tartışma konusu haline geldi. Pek çok ülkede dava açılırken, Çin merkezli olmasından kaynaklı yasaklama kararları da çıktı. Birçok ülkenin devlet kurumlarında TikTok kullanmak yasaklandı. Pekala TikTok çocuklar için tehlikeli bir platform mu?

ABD: TikTok görüntüleri çocuk sıhhatini zehirliyor

ABD’nin Iowa eyaleti, TikTok’a karşı yeni bir dava açtı. Dava kapsamında şirketin, çocuklarının maruz kalabileceği içerik cinsleri konusunda ebeveynleri yanlış yönlendirdiği tez ediliyor. Davaya bakan başsavcı, TikTok’ta genç kullanıcılar için uygun olmayacak içeriklerin bulunduğunu belirtti.

Davaya nazaran TikTok, uygulama mağazalarındaki eleştirel yorumları gizlemeyi tercih ediyor. Böylelikle uygulamayı App Store üzere pazarlarda inceleyen ebeveynlerin yanlış yönlendirilmesine yol açıyor. Başsavcı, TikTok’un 12+ yaş olarak derecelendirmesine de itiraz etti.

Iowa, kendi araştırmaları sonucunda TikTok’ta; küçük yaştaki çocukları tehlikeye atabilecek danslar, uyuşturucu kullanma talimatları ve kendine ziyan vermeyi teşvik eden içerikler olduğunu söyledi. Bu da 13 yaşında bir çocuğun görüntülerden berbat etkilenebileceği manasına geliyor.

Iowa ayrıyeten TikTok’un genç kullanıcılar için çeşitli içerikleri filtreleyen “Kısıtlı Modu” hakkında da dava açtı. Araştırma, bu özelliğin şirketin argüman ettiği üzere görüntüleri sansürlemediğini savunuyor. Hatta küçük yaştaki profillerin trend olan bu görüntüleri izlemeye zorlandığı belirtildi.

Iowa, Tüketici Dolandırıcılığı Yasasını ihlal ettiği teziyle TikTok’a karşı önlem kararı talep etti. TikTok’ua yönelik içerik kaygıları Indiana, Arkansas ve Utah üzere farklı ABD eyaletlerinde de tartışma konusu haline gelmiş durumda.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu