Sosyal Medya

TikTok, o pazara dönüş yapıyor

Çin merkezli tanınan uygulama TikTok, Endonezya’nın e-ticaret pazarında büyük bir adım daha atıyor. 1,5 milyar dolarlık dikkat cazip bir mutabakatla TikTok, GoTo Gojek Tokopedia’nın e-ticaret ünitesinde kıymetli bir hisse alarak Endonezya’nın dijital ticaret alanında değerli bir oyuncu olmaya hazırlanıyor. Olağan her şey planlandığı üzere giderse.

Endonezya’daki online alışveriş sahnesinde Temu ve Shein hakimiyeti bulunuyor. TikTok’un bu hamlesi, düzenleyici kurumların süreksiz askıya almasının akabinde Endonezya e-ticareti pazarına tekrar girişini işaret ediyor. Bu yatırım yalnızca bir finansal süreç değil, birebir vakitte bir niyet beyanı. TikTok, Shein ve PDD Holdings’in Temu’su üzere süratle büyüyen platformlar tarafından yönetilen Endonezya’nın gelişmekte olan online alışveriş dalına girmeye hazır.

Bu muahede, piyasada dalgalanmalara neden oldu; GoTo’nun payları duyuru sonrası %8.3 düşüş yaşadı. Analistler, bu iştirakin piyasa üzerindeki tesirini kıymetlendirmek için yakından izliyor.

TikTok, o pazara dönüş yapıyor

İşlem ayrıntıları, TikTok’un Endonezya’nın en büyük e-ticaret platformu Tokopedia’nın %75.01’ini 840 milyon dolara satın almayı planladığını gösteriyor. Bu pilot iştirak, düzenleyici kurumlar tarafından yakından izlenen kıymetli bir adım.

270 milyondan fazla nüfusu ve yüksek toplumsal medya etkileşim oranı ile Endonezya, TikTok için verimli bir alan sunuyor. Şirket, Endonezya’da 124 milyon kullanıcıya sahip ve bu mutabakat, bu kullanıcı tabanını değerli bir e-ticaret gelir akışına dönüştürebilir.

2024 başında tamamlanması beklenen muahede, TikTok’tan Tokopedia’ya 1 milyar dolarlık bir vaatname içeriyor, bu da operasyonel fonlama sağlıyor. TikTok’un bu teşebbüse vakitle 1,5 milyar dolardan fazla yatırım yapma taahhüdü, bölgede güçlü bir durum edinmeye olan kararlılığını vurguluyor.

Endonezya’nın e-ticaret sanayisinin 2030 yılına kadar 62 milyar dolardan yaklaşık 160 milyar dolara büyümesi beklenirken, TikTok’un stratejik yatırımı, genişleyen bu pazarda onu öncü pozisyona getiriyor. Bu atılım, yalnızca TikTok ve GoTo için değil, Güneydoğu Asya’nın tüm e-ticaret görüntüsü için büyük bir değişim manasına geliyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu