Sosyal Medya

TikTok da savaş durumuna geçti!

TikTok, son periyotta artan aldatıcı ve şiddet içerikli paylaşımların önüne geçmek ismine yeni bir adım attı. Bilhassa İsrail-Hamas çatışması sonrasında, bu tip içeriklerin yayılmasını engellemek için yeni bir yaklaşım benimsedi. Meta üzere toplumsal medya devleri de benzeri adımlar atsa da TikTok, bu sorunu daha süratli ve global bir perspektiften ele alıyor.

Sosyal medya platformu, medya içeriklerini denetlemek üzere 40.000 güvenlik uzmanından oluşan küresel bir komuta merkezi oluşturdu. Bu takım, her bölgenin kendine has hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, aldatıcı içerikleri tespit etmek için çalışıyor. Farklı kültürlerden gelen bu kontrol grubu, TikTok’un karşılığının yalnızca süratli değil, tıpkı vakitte kültürel olarak da hassas olmasını sağlıyor.

TikTok da savaş durumuna geçti!

TikTok, bu bağlamda, Arapça ve İbranice üzere lisanlara hakim moderatörler işe alarak lisan bazlı kontrollere yatırım yapıyor. Bu, hem ziyanlı içeriği daha gerçek bir biçimde tespit etmek hem de lisan ve kültürle ilgili ince ayrıntıları gözden kaçırmamak için kıymetli. 2021’de, bir moderatörün işin zihinsel travma yarattığını argüman ederek şirkete dava açmasının akabinde, TikTok moderatörlerin ruhsal sıhhatini desteklemek için önlemler aldı.

Ayrıca, TikTok, aldatıcı bilgi ve grafik içeriğe karşı teknolojik tedbirler alıyor. Görüntüleri yalnızca kaldırmakla kalmayıp, görüntünün hakikat sebeplerle platformda kalmasını sağlamayı hedefliyor. Kullanıcılar, kamusal faydası olan grafik içerikler için seçim ekranlarıyla karşılaşacak ve canlı yayın yapabilecek bireyler üzerinde sınırlamalar getirildi. Yalnızca Ekim’in 7’si ile 15’i ortasında, TikTok İsrail-Gazze durumuyla ilgili yaklaşık 500.000 görüntüyü kaldırdı ve 8.000 canlı yayını durdurdu. İlerleyen devirlerde, şirket aldatıcı bilgi ikazlarını İngilizce, İbranice ve Arapça lisanlarında sunacak. Bu çok katmanlı yaklaşım, TikTok’un yalnızca mevcut meselelere değil, kullanıcıları için daha inançlı bir dijital geleceğe de odaklandığını gösteriyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu