Sosyal Medya

TikTok çocuk güvenliği nedeniyle bir kere daha dava edildi!

Şikayette Başsavcı Reyes, uygulamayı “bağımlılık yaratan bir ürün” olarak nitelendirdi ve Çin merkezli ana şirket ByteDance ile olan ilgisi konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçladı. Eyalet yakın vakitte ülkedeki en katı toplumsal medya maddelerinden kimilerini yürürlüğe koydu ve gençlerin toplumsal medyayı kullanması için ebeveyn müsaadesini mecburî kıldı.

Dava, TikTok’u, görüntüleri üst kaydırarak tetiklenen “dopamin manipülasyonu” sağlayan bir kumar makinesiyle karşılaştırıyor. Devlet, bu bağımlılık yapan niteliğin bilhassa genç kullanıcıların “henüz tam olarak gelişmemiş” beyni için ziyanlı olduğunu ve uygulamaya bağımlılık yaratabileceğini argüman ediyor.

Dava birebir vakitte TikTok’un Çin ile olan ilişkilerini da ele alıyor: “Kullanıcılarının (ve düzenleyicilerin) incelemesini önlemek için TikTok, Utah tüketicilerini, TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance’in denetimi altında ve onun denetimi altında kaldığı konusunda da yanılttı.”

TikTok çocuk güvenliği nedeniyle bir kere daha dava edildi!

TikTok daha evvel bilgi güvenliğine 1,5 milyar dolardan fazla para ayırdığını belirtmiş ve Çin hükümeti ismine casusluk yaptığı istikametindeki savları reddetmişti. Şirket ayrıyeten yakın vakitte düzenleyicileri ve potansiyel yasakları savuşturmak gayesiyle bir Şeffaflık ve Sorumluluk Merkezi açtı.

Federal hükümet şimdi toplumsal medya platformlarına karşı somut bir adım atmadı lakin eyaletler bu hususta daha faal durumda. Utah yakın vakitte gençlerin TikTok, Snap ve başka platformlarda hesap oluşturabilmesi için ebeveynlerin müsaade almasını gerektiren bir maddeyi kabul etti. Fakat eyalet şimdi TikTok’un kullanımını büsbütün yasaklayan Montana kadar ileri gitmedi.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu