Sosyal Medya

TikTok bir defa daha mahkeme salonlarında!

Montana’nın akabinde TikTok artık de Utah tarafından tenkitlere maruz kaldı. Bu defa Utah, platforma karşı türel bir tavır takındı. Eyalet, uygulamanın kullanıcılarına güvenlik tedbirleri hakkında aldatıcı bilgiler vermekle kalmayıp, çocukları potansiyel olarak ziyanlı toplumsal medya alışkanlıklarıyla da baş başa bıraktığını argüman ediyor.

Utah, bu tıp bir harekette bulunan birinci eyalet olmasa da – Arkansas ve Indiana da emsal davalarda bulundu – bu durum, ulusal bir tartışmanın aciliyetini ortaya koyuyor. ABD Yüksek Mahkemesi, toplumsal medya platformlarına eyalet düzenlemelerinin yasallığını düşünürken, Utah davası ülke genelinde siyaset değişikliği için bir dönüm noktası olabilir.

Utah, çocuklar ve gençlerin toplumsal medya uygulamalarını çok kullanımını sınırlamayı hedefleyen maddeleri kabul ederek birinci ABD eyaleti oldu. Bu yasalar, önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek ve dijital sokağa çıkma yasakları getirecek, tıpkı vakitte reşit olmayanlar için ebeveyn onayı gerektirecek, bu da Utah’ı bu düzenleyici alandaki öncülerden biri yapacak.

TikTok bir defa daha mahkeme salonlarında!

Eleştirmenler, bu kanunların çocukların saklılığına müdahale edebileceğini, bilhassa de LGBTQ gençler üzere savunmasız kümeleri etkileyebileceğini savunsa da, artan halk sıhhati kaygılarını göz gerisi etmek güç. Davada belirtilen çalışmalar, günde üç saatten fazla toplumsal medyada vakit geçiren çocukların makûs zihinsel sıhhat sonuçları riskini iki katına çıkardığını gösteriyor. Bu kaygı verici istatistikler ışığında, Utah Başsavcısı Sean Reyes, uygulamanın algoritmasının genç zihinleri tuzağa düşüren “acımasız bir slot makinesi” olarak hizmet verdiğini savunuyor.

TikTok’a gelen karşılığa nazaran, şirket zati 18 yaş altındaki kullanıcılar için 60 dakikalık bir müddet sınırlaması getirdiğini argüman ediyor. Lakin, Utah davası, uygulamanın “yıkıcı davranışında” daha fazlasını talep ediyor: para cezaları, yaptırımlar ve hatta uygulamaya yapılan değişiklikler.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu