Oyunlar

The Last of Us imalcisi işten çıkarmalara başladı: Pekala bu ne manaya geliyor?

The Last of Us ve Uncharted üzere serilerin imalcisi Naughty Dog ortaya çıkan haberlere nazaran büyük oranda bir işten çıkarma dalgası yaşıyor. Gelen bilgiler, şirketin bu haberlerin bilinmeyen kalmasını istediği istikametinde.

En az 25 geliştirici, Naughty Dog’daki küçülme nedeniyle işten çıkarıldı

Kotaku’da paylaşılan habere nazaran efsane PlayStation oyunlarının imalcisi olan Naughty Dog, iş gücünün büyük bir kısmını işten çıkardı. Kaynağın aktardığı kadarıyla sanat ve yapım departmanlarına bağlı en az 25 geliştirici, küçülme nedeniyle işten çıkarıldığını belirtiyor.

Ancak işten çıkarmaların yüksek bir çoğunluğu kalite denetim departmanında yaşanmış. Kaynaklar, şu anda işten çıkarılanlar için rastgele bir kıdem tazminatı teklif edilmediğini ve etkilenen geliştiricilerin yanı sıra kalan çalışanlara da haberleri sessiz tutmaları için baskı yapıldığını sav ediyor.

Habere nazaran, tam vakitli işçi işten çıkarmaların bir kesimi üzere görünmüyor. Sony ise yorum talebine karşılık vermedi.

Naughty Dog şu anda The Last of Us’ın çok oyunculu bir spin-off’u üzerinde çalışıyor bildiğiniz üzere. Fakat ne vakit bu oyun gündeme getirilse şirket yorum yapmaktan kaçınıyor.

Ortaya çıkan söylentilere nazaran Naughty Dog, işten çıkarmalar sebebiyle The Last of Us çok oyunculu spin-off oyununu bu derece geciktirdi. Oyun şimdi tamamı ile iptal olmuş değil lakin bir müddetliğine rafa kaldırılmış üzere duruyor.

Naughty Dog’daki işten çıkarmalar, pek çok şirketin pandemi sonrası genişlemelerinde düzeltmeler yaptığı bu yıl oyun dalında gerçekleşen yaygın işten çıkarmaların sonuncusu olacak.

Epic Games kısa müddet evvel işgücünün yaklaşık %16’sını işten çıkaracağını duyurdu. Bu yılın başlarında Microsoft, kimileri Xbox ve Bethesda’da olmak üzere yaklaşık 10.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını doğrulamıştı.

CD Projekt Red de Temmuz ayında çalışanının yaklaşık %10’unu işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Son vakitlerde Unity, Riot Games, Blizzard, Crystal Dynamics, Bioware de dahil olmak üzere bir dizi öbür şirkette de işten çıkarmalar yaşandı.

Naughty Dog da gördüğünüz üzere bu kervana katılmış bulunuyor. Siz ne düşünüyorsunuz Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu