Oyunlar

Sony, oyun kesiminde kan kaybediyor! İşte son durum

Sony, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde gelirlerini yüzde 10 artırdığını açıkladı. Bunun sebebinin ise şirketin finans, sinema ve müzik alanındaki başarısı olarak gösteriliyor. Hatta firmanın 2025 yılında finans departmanını ayırarak, kendine bağlı Sony Finansal Küme isminde bir şirket kurmayı planladığı konuşuluyor. Sony böylelikle, oyun ve cümbüş dallarına daha fazla tartı vermek istiyor.

Sony, oyun alanında maksatları tutturamadı

Bir periyot sadece elektronik donanımlarıyla bilinen Sony, başta oyun olmak üzere birçok farklı dal için orjinal içerik ve donanımlar üretmeye başlamıştı. Lakin şirket 2023 yılı için 25 milyon adetlik bir PlayStation 5 satışı öngörürken, yalnızca 16.4 milyon adet satarak bu iddianın epeyce altında kaldı.

Yatırımcılar oyun dalındaki düşüşü yakından takip ederken, Microsoft’un Xbox platformu için yaptığı büyük satın alımların şirketin üzerine bir baskı oluşturduğu öne sürülüyor. Oyun bölümündeki düşüşün en değerli sebepleri, kar marjını epey kısan kampanyalar ve başta PlayStation olmak üzere oyun donanımı satışlarının azalması olarak gösterildi.

Ancak Sony, ekim ayında piyasaya çıkan Marvel’s Spider-Man 2 oyununun 10 milyon adet satması ve yeni PlayStation Slim versiyonunun raflardaki yerini almasıyla birlikte, 2024 yılı için oyun bölümüne umutla bakmaya başladı.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony ne yapmalı? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolay kolay paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için kıymetli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu