Sosyal Medya

Sonucu ağır olacak: YouTube’dan yapay zekâya karşı önlemler!

Yapay zekâ temelli teknolojik gelişmeler her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Bu sırada ise kimi teknoloji şirketleri ve platformlar yapay zekâ teknolojisine karşı tedbirler de alıyor. Bunlardan biri de YouTube oldu. Haberlere nazaran Google, YouTube ‘da yapay zekâ odaklı tedbirler alacağını söyledi.

Yapay zekâ etiketi olmayan görüntü sahiplerinin para kazanması kaldırılabilir!

Son vakitlerde yapay zekâ teknolojisiyle ilgili çalışmalar yapan YouTube, kontrolü de elden bırakmıyor. Platform resmi blog sayfasında yaptığı açıklamada da bunu doğruladı. Google tarafından yapılan açıklamada bu kontrolü gerçekleştireceğini belirtti.

Açıklamaya nazaran yapay zekâ tarafından üretilip YouTube’a yüklenen görüntüler artık bir etikete sahip olacak. Kullanıcılar da bu etiketi görerek görüntünün yapay zekâ tarafından üretildiğini anlamış olacak. Ayrıyeten üreticiler bu görüntüler için etiket koymak zorunda olacak.

Şirket, etiketli olmayan görüntüleri paylaşan üreticiler için de birtakım yaptırımlar olacağını belirtti. Bu yaptırımlar, görüntünün yayından kaldırılması yahut üreticinin para kazanma özelliğinin kaldırılması üzere cezalar olacak. Bu da caydırıcı olması bakımından etkileyecek.

Google, bu yeni sistemle birlikte kendilerine ilişkin olduklarını öne sürdükleri görüntünün YouTube’dan kaldırılması için müracaat yapacak. Yetkililer ise bu talebi inceleyecek ve paylaşımın kaldırılmasına yönelik olarak karar alabilecek.

Öte yandan bu noktada dikkat çeken sonra son vakitlerde da tanınan olan bir müzikçinin sesini kullanarak ona öteki bir müzik söyletmek. Buna örnek olarak Mustafa Kemal Atatürk’e yapay zekâ teknolojisiyle söyletilen müzikleri vermek mümkün. Bu noktada da platformun nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.

Tüm bunların yanı sıra YouTube’un bir görüntünün yapay zekâ tarafından üretilip üretilmediğini nasıl anlayacağı da merak konusu. Ayrıyeten hangi duruma nazaran cezalandırma yapacağı da muhakkak değil. Tüm bu ayrıntıların da ilerleyen vakitlerde ortaya çıkması bekleniyor.

Peki, siz YouTube yapay zekâ tedbir konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu