Teknoloji

Orman yangınlarını yayılmaya başlamadan önce tespit eden yapay zeka geliştirildi

Yapay zeka ve iklim değişikliği, insanların Dünya’da bildiğimiz yaşamı mahvetmesinin iki yolunu temsil ediyor. Ancak ilki, ikincisinin sonuçlarını azaltmamıza da yardımcı olabilir.

California Ormancılık ve Yangından Korunma Departmanı (Cal Fire), orman yangınlarını tespit etmek ve hatta çıkar çıkmaz önlemek için AI kullanan yeni bir program tanıttı. California San Diego Üniversitesi ile ortak bir şekilde oluşturulan Alert California AI programı, 360 derece dönen 1.032 kameradan gelen sinyalleri alıyor ve kamera görüntülerindeki anormallikleri belirlemek için yapay zekayı kullanıyor. Daha sonra, olası bir yangının müdahale gerektirip gerektirmediğini kontrol etmeleri için acil servislere ve diğer yetkililere bildirimde bulunuyor.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Temmuz ayında başlatılan program şimdiden en az bir potansiyel orman yangınını durdurdu. Bir kameranın, San Diego’nun doğusundaki ücra Cleveland Ulusal Ormanı’nda sabah 3’te yeni bir yangının başladığını kaydettiği bildirildi. AI bu alevleri fark etti ve “yedi motor, iki buldozer, iki su tankeri ve iki el ekibi dahil olmak üzere yaklaşık 60 itfaiyeciyi çağıran” bir itfaiye kaptanını uyardı. Cal Fire, alevlerin 45 dakikada söndürüldüğünü söyledi.

Alert California teknoloji web sitesi, “taranan yüzeyler hakkında eşit derecede kesin, üç boyutlu bilgiler” oluşturmak için uçaklardan ve insansız hava araçlarından alınan LiDAR taramalarını kullandığını söylüyor. Kaliforniya’nın orman biyokütlesi ve karbon içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bilgiler ağaç türlerinin fiziksel özellikleriyle birleştiriliyor. Cal Fire, makine öğrenimi modelinin duman ve diğer havadaki parçacıkları ayırt etmek için kameralardan gelen petabaytlarca veriden yararlandığını söylüyor.

Sistem, Kaliforniya merkezli DigitalPath şirketinin UCSD mühendisleri tarafından yapay zeka kullanılarak geliştirildi. Cal Fire, son dört yılda programa 20 milyon doların üzerinde yatırım yaptı ve yakın gelecekte ek 3.516.000 dolar yatırım vaat ediyor.

Programın baş araştırmacısı olarak görev yapan UCSD jeoloji ve jeofizik profesörü Neal Driscoll, Reuters ile yaptığı görüşmede “Şu anda aşırı bir iklimdeyiz. Bu yüzden onlara verileri veriyoruz, çünkü bu sorun hepimizden daha büyük. Biraz da olsa ibreyi hareket ettirmeye yardımcı olması için teknolojiyi kullanmamız gerekiyor” diyor. Ancak Driscoll, programın genel etkinliğini belirlemek için mevcut örneklem boyutunun çok küçük olduğunu da sözlerine ekliyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu