Oyunlar

Nintendo, yeni patentiyle oyunseverleri heyecanlandırdı

Oyun oynarken klavye ve fare yerine oyun kumandalarını tercih edenler, analog çubuğun zaman zaman sapma yapmasına sebep olan bir sorunla karşılaşmış olabilirler. Bu tür sapmalar, oyuncunun kumandada herhangi bir hareket yapmadığı halde, kumandanın kendi kendine hareket algılama durumunu ifade eder. Bu sorun, farklı kumanda markalarında da görülebilir. Ancak bazı ürünlerde yapısal hatalar nedeniyle bu durum daha sık yaşanabiliyor.

Bu ürünlerden biri olan Nintendo Switch, Joy-Con sapma sorunu nedeniyle kullanıcılarını bir süredir rahatsız ediyor. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre, şirket bu sorunu Switch 2 modelinde ortadan kaldıracak bir patent elde ediyor. Nintendo Switch uzun süredir Joy-Con sapma sorunuyla boğuşuyor. Joy-Con’larda bu sorun, dokunulmadığı halde hareket algıladıklarında meydana geliyor. Bu, oyunlarda karakterinizi kontrol etmeyi ya da hedef almayı zorlaştırabiliyor. Ne yazık ki bu sorun, Switch kullanıcıları arasında oldukça yaygındır. Hatta Nintendo, bu sorun nedeniyle ücretsiz tamir hizmeti sunmuş, ancak problem devam etmiştir. 2020’de bir grup Switch sahibi, bu sorun nedeniyle şirkete dava açmıştır.

Nintendo, yeni patentiyle oyunseverleri heyecanlandırdı

Yine de, Switch 2‘nin bu sorunu sonlandırabileceği yönünde umutlar bulunuyor. Nintendo, manyetik bir yapıda yeni bir joystick için patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusu, joystickin merkezde kalmasına yardımcı olacak manyetik bir yapıda nasıl çalışacağını açıklıyor. Bu sistemde, bir kullanıcının hareketiyle başlangıç pozisyonundan hareket eden bir işlem elemanı, manyetorheolojik bir sıvının viskozitesini değiştirerek işlem elemanını başlangıç pozisyonuna geri döndüren bir geri getirme gücü uyguluyor. Elektronik bir devre, manyetorheolojik sıvının viskozitesinin periyodik olarak değişmesini kontrol ediyor, böylece işlem elemanı geri getirme gücü ile başlangıç pozisyonuna dönebiliyor.

Ancak Switch 2’nin bu yeni manyetik joystick teknolojisini taşıyıp taşımayacağını söylemek için henüz erken. Nintendo, konsol hakkında henüz herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Ancak patent başvurusu, şirketin en azından Joy-Con sapma sorununu çözme yollarını düşündüğünü gösteriyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu