Teknoloji

Microsoft, ünlü XP duvar kağıdı Bliss’in 4K sürümünü yayınladı: Hemen indirin!

Windows XP’nin Bliss arka planı, 2001’de piyasaya sürülen işletim sistemindeki varsayılan masaüstü duvar kağıdı olmasından dolayı gezegendeki en çok görülen görüntüler arasında olabilir. Bliss, Kaliforniya’nın Los Carneros bölgesindeki mavi bir gökyüzü ve yeşil bir tepenin yer aldığı düzenlenmemiş bir fotoğraf. Fotoğraf, Ocak 1996’da Amerikalı fotoğrafçı Charles O’Rear tarafından Mamiya RZ67 kamera kullanılarak çekildi ve Microsoft 2000 yılında fotoğrafın haklarını satın aldı.

Orijinal Bliss duvar kağıdının çözünürlüğü, günümüz ekranlarını dolduracak kadar yüksek olmasa da, Ars Technica tarafından tespit edildiği üzere popüler Windows XP duvar kağıdının 4K çözünürlükte bir kopyası internette mevcut ve bu bağlantıyı kullanarak Microsoft Design web sitesinden indirilebiliyor. Ancak bu duvar kağıdı nostalji hissi uyandırsa da, orijinal görsele göre bazı farklılıkları var.

Microsoft tasarım ekibi tarafından oluşturulan, modern tasarımı, doğal manzaraları ve nostaljik sahneleri gösteren pek çok yüksek kaliteli duvar kağıdı bulabilirsiniz. Örneğin, eski Paint uygulamasını ve artık kullanılmayan ofis asistanı Clippy’yi içeren retro temalı duvar kağıtları da mevcut.

Windows XP desteği neredeyse on yıl önce 2014’te sona erdi ancak halen bu işletim sistemini kullanan az sayıda cihaz bulunuyor. Ayrıca, kullanıcıların işletim sistemini çevrimdışı olarak etkinleştirmesine imkan tanıyan bir şekilde aktivasyon algoritması 21 yıl sonra kırıldı. Kullanıcılar organik duvar kağıtlarını kutlarken, son zamanlarda ortaya çıkan sayısız üretken AI aracı, bazı yapay düzeltmelerin de oluşmasına sebep oldu. Örneğin, Bliss duvar kağıdına ekstra manzara eklemek için bir AI aracı kullanıldı.

Windows XP artık eski bir teknoloji olsa da, işletim sisteminin kararlı hayranları, en son tekliflerden mahrum kalmadığından emin olmaya çalışıyorlar. “FrankCYB” adlı bir geliştirici, Windows XP, Windows 2000 ve hatta Windows 95 gibi eski işletim sistemlerinde çalışabilen bir ChatGPT sürümü bile oluşturdu.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu