Oyunlar

Microsoft, Activision’ı 69 milyar dolara nihayet alıyor!

İlk olarak geçtiğimiz yılın başlarında Activision-Blizzard’ı satın alma teşebbüslerinde bulunan Microsoft, muahedenin tamamlanması için son haftaya girmiş durumda. Call of Duty ve World of Warcraft üzere tanınan serilerin geliştiricisini 68,7 milyar dolara almaya çok yakın olabilir.

Microsoft ve Activision-Blizzard muahedesi için son haftaya girildi

Microsoft’un planlarına hakim olduğunu söyleyen bir kaynak, onay sürecini sona erdirmek için 13 Ekim Cuma gününü hedeflediğini söyledi. Microsoft’un, ABD’nin akabinde İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu’ndan (CMA) yeşil ışık alması halinde muahede tamamlanacak.

CMA, bu yılın başlarında bulut oyunlarındaki rekabet telaşı nedeniyle birleşmeyi engellemişti. Lakin Microsoft ise Activision-Blizzard oyunlarının bulut haklarını Ubisoft’a devreden bir mutabakat imzalayarak bu kaygıları giderdi.

Geçtiğimiz ay CMA’dan alınan ön onayın akabinde, düzenleyici kurumun satın alma sürecine son onay vermek üzere toplandığını biliyoruz. CMA’nın önümüzdeki hafta karara varması ve muahedeyi onaylaması bekleniyor.

CMA’nın kararını açıklamasının akabinde Microsoft, Activision-Blizzard’ı satın alma teşebbüsünden yaklaşık 20 ay sonra bu muahedeyi tamamlamış olacak. Avrupa ve ABD’den kaideli onay alındığını belirtmek gerekiyor. Bu onaya nazaran Call of Duty oyunları 10 yıl boyunca daha PlayStation için sunulacak.

Düzenleyici pürüzlerin birçoklarının aşılmasıyla Microsoft, Activision’ı bünyesine katmış olacak. 68,7 milyar dolar pahasındaki teşebbüs, oyun tarihinin de en büyük satın alım olarak tarihe geçecek.

Peki siz Microsoft ve Activision-Blizzard muahedesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu