Sosyal Medya

Meta’nın Threads adımı kullanıcıları ikiye böldü

Meta’nın Threads uygulaması, bilgi paylaşımına benzersiz ve tartışmaya açık bir yaklaşım benimsiyor. Son güncellemede kullanıcıların “covid”, “coronavirus”, “aşılar” gibi yanıltıcı bilgi ile sıkça bağlantılı terimleri aramasını engelliyor. Bu sınırlamalar, The Washington Post tarafından ortaya çıkarıldı ve yanıltıcı içeriklerin yayılmasını durdurmak amacıyla Meta’nın son hamlesi olarak beliriyor. Şirket sözcüsü bu durumu “geçici bir önlem” olarak nitelendirerek, geçmişteki eleştirilere daha dikkatli bir şekilde yaklaştıklarını belirtti. Instagram ve Threads’ın başı olan Adam Mosseri, bu hareketi şirketin “geçmiş hatalarından ders almak istediği” şeklinde yorumladı.

Ancak bu kısıtlamalı arama yaklaşımı, iki taraflı bir etkiye sahip. Bir yandan yanıltıcı bilgilerin dolaşımını engelleme amacıyla hayata geçirilse de, öte yandan kullanıcıların bu konularda doğru ve bilimsel bilgilere ulaşmasını da engelliyor. Şirket, kullanıcıları yanıltıcı bilgilerden koruma amacı güdse de, aynı zamanda onlara değerli kaynaklara ve bilgilere erişim sağlama fırsatını da engelliyor.

Meta’nın Threads adımı kullanıcıları ikiye böldü

Threads uygulamasının kısa geliştirme süreci düşünüldüğünde, şirketin bu tür tedbirler alması anlaşılabilir bir durum. Uygulama, sadece beş ay içerisinde birkaç Instagram mühendisi tarafından hayata geçirildi. Uygulama, Instagram’a benzer güvenlik protokollerine sahip olmasına rağmen, içerik denetimi planları hakkında henüz ayrıntılı bir bilgi vermedi.

Bu durum önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Kamuoyuyla açık bir şekilde iletişim kurmanın önemini düşünürsek, bu dikkatli yaklaşım doğru mu? Yoksa fazla mı korumacı? Sosyal medya ve gerçekler arasındaki bu karmaşık ilişki içerisinde, güvenlik ve açık diyalog arasında dengenin nasıl sağlanacağı, hepimiz için büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu