Sosyal Medya

Meta’dan gençleri üzecek haber! Ebeveyn kontrolü yolda!

Sosyal medya kullanımı gitgide artıyor. Bununla birlikte toplumsal medya kullanım yaşı da gün geçtikçe düşüyor. Meta ise gençleri korumak için ebeveyn kontrolü getirmeyi planlıyor. Şirket bugün, hem Facebook’ta hem de Instagram’da rastgele birinin gençlere bildiri göndermesini engelleyen yeni DM kısıtlamaları getirdiğini duyurdu.

Meta, gençlere yönelik ebeveyn kontrolü getireceğini duyurdu!

Şimdiye kadar Instagram, 18 yaş üstü yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen gençlere bildiri göndermesini kısıtlıyordu. Yeni sonlar varsayılan olarak 16 yaşın altındaki tüm kullanıcıları kapsayacak. Ayrıyeten bu yaş sonu kimi bölgelerde 18 yaşın altındaki kullanıcılara uygulanacak. Bununla birlikte Meta, mevcut kullanıcıları bir bildirimle bilgilendireceğini söyledi.

18 yaşının altındaki Messenger kullanıcıları ise sırf Facebook arkadaşlarından yahut bireylerinde bulunan bireylerden ileti alacak. Meta bu sayede toplumsal medya platformlarını gençler için daha inançlı hale getirmeyi planlıyor.

Artık Meta, velilerin gençleri daha çok denetim etmesine imkan tanıyor. Bu sayede veliler varsayılan saklılık ayarlarında yapılan değişiklikleri takip edecekler. Daha evvel gençler bu ayarları değiştirdiğinde veliler bildirim alıyordu. Lakin bu hususta rastgele bir süreç yapamıyorlardı. Artık işler değişti. Bundan sonra Meta platformlarında ebeveyn kontrollerini de daha güçlü olacak.

Şirket, genç bir kullanıcının hesabını özelden herkese açık hale getirmeye çalışması, Hassas İçerik Denetimini “Daha Az”dan “Standart”a değiştirmesi yahut kendisine kimin DM gönderebileceğine ait denetimleri değiştirmeye çalışması durumunda velilerin onları engelleyebileceğini açıkladı.

Meta, tüm bunların yanı sıra gençlerin mahremiyetini sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Lakin çalışmaların içeriği hakkında detayları belirtmedi. Ayrıca neyi “uygunsuz” olarak değerlendirildiği konusunda da sessizliğini koruyor..

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu