Sosyal Medya

Meta’daki bilgileriniz artık inançta değil

Görünüşe nazaran program toplumsal medya bilgilerimizi inceleyecek lakin COS’un söylediği üzere gönüllülük aslına nazaran pilot program için Meta tarafından sağlanan “gizliliği koruyan” bir data kümesi kullanacak. Ajans, çalışmanın insanların “farklı faktörlerin refahı nasıl etkileyip etkilemeyebileceğini anlamalarına yardımcı olması ve insanların gelişmesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda verimli konuşmalar yapmasına yardımcı olması” gerektiğini söylüyor.

Programın detayları belirsizliğini koruyor lakin COS, ön kayıt ve erken hakem değerlendirmesi üzere “yeni çeşit araştırma süreçlerini” kullanacağını söylüyor. Bu değerli zira araştırma soruları iştirakçilere sunulmadan evvel hakem değerlendirmesine gönderilecek. Ajans ayrıyeten, “sadece kişinin hipotezini doğrulayan yahut geçerli bir teoriyi destekleyen sonuçların değil” tüm sonuçların yayınlanacağını söylüyor.

Meta’daki bilgileriniz artık inançta değil

Peki neden bu ortaklığı bu denli gün varken bugün duyurasınız ki? Tesadüf olabilir lakin zamanlaması mutlaka manidar. Meta, bu hafta ABD Senatosu Yargı Komitesi önünde, çocukları çevrimiçi ortamda muhafazadaki başarısızlıkları ve TikTok, Snap ve X üzere başka toplumsal medya kodamanları hakkında söz verecek. Fakat şunu belirtmekte yarar var ki Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve TikTok CEO Shou Zi Chew bu söze katılmaya istekli. Snap CEO’su Evan Spiegel, Discord CEO’su Jason Citron ve X CEO’su Linda Yaccarino’nun resmi olarak mahkemeye çağrılması gerekiyordu.

Ancak mevzu bu hususlarda Meta’nın bilhassa berbat bir geçmişi var. Sonuçta şirket, en genç kullanıcılarının ruh sıhhatine ziyan verdiği argümanıyla 41 eyalet tarafından dava ediliyor. Dava, Meta’nın “bağımlılık yaratan” özelliklerinin çocuklar için makûs olduğunu bildiğini ve platformlarının güvenliği konusunda halkı kasıtlı olarak yanılttığını argüman ediyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu