Sosyal Medya

Meta, X, TikTok, Snapchat ve Discord mahkemeye çıkıyor!

Sosyal medya hayatımıza düzgünce yerleşti. Yediden yetmişe birçok kişi toplumsal medya kullanıyor. Fakat bu durum kimi sıkıntıları da beraberinde getirdi. Toplumsal medya yetişkinler için bile tehlikeler barındırırken çocuklar için bu durum daha tehlikeli. Toplumsal medya devleri Meta, X, TikTok, Snapchat ve Discord’un CEO’ları çevrimiçi çocuk güvenliği konusunda Senato önünde söz verecek. İşte detaylar…

Sosyal medya devleri senato önünde söz verecek!

Sosyal medyanın çocukların ve genç yetişkinlerin ruh sıhhati üzerindeki olumsuz tesiri, yadsınamaz bir boyuta geldi. Bu durum ebeveynlerin ve yasa yapıcıların telaşlarının giderek artmasına yol açtı. Toplumsal medya devleri Meta, TikTok, Snapchat, Discord ve X’in CEO’ları ABD Senatosu önünde söz verecek.

Bütün toplumsal medya platformları çocuk güvenliği konusunda söz vermeye istekli değil. Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve TikTok CEO’su Shou Zi Chew istekli katılımcılardır. Snapchat CEO’su Evan Spiegel, Discord CEO’su Jason Citron ve X CEO’su Linda Yaccarino mahkeme celbi sonrasında tabir vermeye karar verdi.

Yargı Komitesi lideri Senatör Dick Durbin ve üst seviye üyesi Senatör Lindsey Graham; Snapchat, Discord ve X CEO’larının mahkeme celplerini reddetmesinden duydukları hayal kırıklığını söz eden bir bildiri yayınladı. Ayrıyeten ABD’li polis memurları Discord CEO’suna belgeyi bildiri etmek için ofislerini ziyaret etti.

Yargı Komitesi lideri Senatör Dick Durbin ve üst seviye üyesi Senatör Lindsey Graham bu mevzuda bir açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada; ”Konu çocukları muhafazaya gelince sonunda başarısızlıklarını kabul etmek zorunda kalıyorlar. Artık beş şirketin tamamı işbirliği yaptığına nazaran, biz de CEO’larından haber almayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ebeveynler de çocuklar için bir an evvel harekete geçilmesini talep ediyor.” dedi.

Yargı Komitesi bu bahse büyük ölçüde odaklandı. Ayrıyeten platformları çocukları muhafaza konusunda daha fazla sorumluluk almaya davet etti. Bununla birlikte çevrimiçi çocuk cinsel istismarının raporlanmasını güzelleştirmeye zorlayacak yasa tasarılarını onayladı. Beş teknoloji devinin CEO’larıyla yapılacak duruşma başlangıçta aralık ayı için planlandı. Fakat duruşma, 31 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu