Sosyal Medya

Meta ve TikTok, AB’nin içerik kontrolü fiyatını ödememek için karşı dava açtı

Bu hamle, dijital dünyada içerik idaresi ve düzenleme bahislerinde süregelen tartışmaların yeni bir boyut kazanmasına neden oldu. İki şirketin bu kararlı adımı, AB’nin internet üzerindeki kontrol düzeneklerini nasıl finanse etmeyi planladığına dair daha geniş çaplı bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bu yazıda, kelam konusu davanın nedenleri, beklenen sonuçlar ve dijital içerik kontrolü konusunda ortaya çıkan yeni gelişmeler ayrıntılı bir biçimde inceleniyor.

Meta ve TikTok’un sahibi ByteDance, kendilerini düzenlemek için Avrupa Birliği’ne (AB) ödeme yapma fikrine pek sıcak bakmıyor. Şirketler, AB düzenleyicileri tarafından belirlenen kontrol fiyatına itiraz etti. Bu fiyat, Digital Services Act (DSA) kapsamında, Meta, TikTok ve öteki büyük platformların yanı sıra iki Büyük Çevrimiçi Arama Motorunu denetlemekle misyonlu AB moderatörleri tarafından kural koşulmuştu. Meta, itirazını birinci açıklayan şirket oldu ve ByteDance bir gün sonra misal bir adım attı.

Meta ve TikTok, AB’nin içerik kontrolü fiyatını ödememek için karşı dava açtı

Mevcut tertipte, belirlenen tüm şirketlerin, AB düzenleyicilerinin 20 Çok Büyük Çevrimiçi Platform ve iki Çok Büyük Çevrimiçi Arama Motorunu (VLOSE) uygun halde denetlemek için gerekli olduğunu savunduğu 45.2 milyon avro (48.7 milyon dolar) fiyatındaki masrafı paylaşmaları gerekiyor. Her bir düzenlenen platformun, kullanıcı sayısının büyüklüğüne bağlı olarak finansal katkıda bulunması gerekiyor ve bu ölçü, şirketin 2022 net karının yüzde 0.05’inden fazla olamıyor. Lakin Amazon ve Pinterest üzere az yahut hiç kar bildirmeyen şirketlerin rastgele bir ödeme yapması gerekmiyor. Öte yandan Meta, mevcut tertipte 11 milyon avro (11.9 milyon dolar) fatura aldı. ByteDance, ne kadar borçlandığını kamuoyuna açıklamadı.

Meta, AB düzenleyicilerinin her şirketin fiyatlarını belirleme metoduna itiraz ediyor. Meta sözcüsü, “Şu anda ziyan eden şirketlerin, büyük bir kullanıcı tabanına sahip olsalar bile yahut daha büyük bir düzenleyici yük temsil etseler bile ödeme yapmaları gerekmiyor. Bu durum, birtakım şirketlerin hiçbir şey ödememesine ve başkalarının toplamın orantısız bir ölçüsünü ödemek zorunda kalmasına neden oluyor” dedi. Fiyatı ödememe, şirketin küresel gelirinin yüzde altısına kadar para cezası ile sonuçlanabilir.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu