Sosyal Medya

Meta bir kere daha Metaverse ile ilgili sıkıntılar yaşıyor

Metaverse’un doğum yeri olan Meta, vizyonuna yanlışsız ilerlerken kimi pürüzlerle karşılaşıyor. İç kaynaklara nazaran, şirket AR/VR aygıtları için özel silikon üretmeye odaklanan Reality Labs kısmından çalışanların işten çıkarılmasını planlıyor. Bu haber, Meta’nın rekabetçi özel silikon geliştirme yeteneği hakkındaki tasaların ortasında gelirken, Qualcomm üzere dış sağlayıcılarla işbirliği konusunda da soru işaretleri doğuruyor.

Meta’nın özel silikon ünitesi yaklaşık 600 çalışana sahip. Çalışanlar, işten çıkarılma haberlerini, Meta’nın iç tartışma platformu olan Workplace üzerinden öğrendi. Bu platform, çalışanların durumları hakkında Çarşamba sabahı bilgilendirileceğini belirtiyordu. Bir Meta sözcüsü mevzu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, bu durum, CEO Mark Zuckerberg’in artırılmış ve sanal gerçeklik aracılığıyla teknolojiyle nasıl etkileşim kurduğumuzu tekrar tanımlama gayesini zorlaştırabilir. Facebook Agile Silicon Team (FAST) olarak bilinen özel silikon ünitesi, yaklaşık 600 şahsa istihdam sağlar ve Meta’nın AR/VR pazarında öne çıkmasını gayeler.

Meta bir defa daha Metaverse ile ilgili meseleler yaşıyor

İşten çıkarılma haberi, Meta Platformları’ndaki daha büyük problemlerin bir işareti olabilir. Şirket, son Kasım’dan bu yana yavaş gelir büyümesi ve yüksek işletme maliyetleri konusunda kaygılı olan yatırımcıları yatıştırmak gayesiyle yaklaşık 21.000 işten çıkarma yaptı. Bu, bilhassa Reality Labs’ın para kaybetmeye devam ettiği düşünüldüğünde öbür bir maliyet kesme atağı olabilir. Ayrıyeten şirketin, şu anda pazarlanan aygıtları için dış yonga seti üreticisi Qualcomm’a yönelmesiyle, iç yeniliklere olan bağlılığı hakkında soru işaretleri ortaya çıkıyor.

Bu gerilemelere karşın, Meta metaverse yanlışsız şoföründen ayağını çekmiyor. Şirket, önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen, başlangıçta kitlesel tüketici yayını için olmasa da, daha az kaba AR gözlükleri ve akıllı saatler üzere yeni eserler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu