Sosyal Medya

Mark Zuckerberg’in gözünü para bürüdü!

Instagram ve Facebook’un ana şirketi olan Meta, The Wall Street Journal’ın raporuna nazaran Avrupa’da toplumsal medya platformlarının reklamsız sürümlerini sunmayı düşünüyor. Bu atılım, Meta’nın kullanıcılara hedeflenen reklamları göstermeden evvel onların onayını almasını gerektiren yeni AB kapalılık yönetmelikleri nedeniyle geldi.

Kullanıcılardan onay istemek, birçok kullanıcının bilgilerini istekli olarak paylaşma mümkünlüğünün düşük olması nedeniyle şirketin gelirine ziyan verebilir. Bu, Meta’nın ana gelir kaynağı olan reklam gelirlerini azaltabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için Meta, toplumsal medya beslemelerinden reklamları kaldırmak için kullanıcılardan aylık fiyat talep etmeyi düşünüyor. Önerilen plana nazaran, Avrupa’daki kullanıcılar Instagram ve Facebook’tan reklamları kaldırmak için aylık bir fiyat ödemek zorunda kalacak. Bu, Meta’nın temel hizmetlerine erişim için kullanıcılardan fiyat alacağı birinci sefer olacak.

Reklamsız abonelik planının taşınabilir aygıtlarda aylık 13€, web tarayıcılarda ise aylık 10€ maliyeti olması bekleniyor. Kullanıcıların her ek hesap için ekstra 6€ ödemesi gerekecek.

Meta’da Facebook ve Instagram için fiyatlı aboneliği değerlendiriyor

Reklamsız abonelik planının Avrupa’da ne vakit başlatılacağı yahut ileride öteki bölgelerde sunulup sunulmayacağı henüz net değil. Fakat, Meta’nın bu plan hakkında Belçika ve İrlanda’da kapalılık gözetmenleriyle görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Şirket, bu plana “abonelik yok reklam” ya da SNA ismini vermiş ve önümüzdeki aylarda başlatılabilir.

Meta’nın mevcut iş modeli, kullanıcı datalarına dayalı hedeflenen reklamcılığa dayanıyor. Fakat, AB’deki yeni kapalılık yönetmelikleri, şirketlerin reklam maksatları için kullanıcı bilgilerini toplama ve kullanma süreçlerini zorlaştıracak. Reklamsız abonelik planı, Meta’nın Avrupa’daki toplumsal medya platformlarından gelir elde etmeye devam ederken yeni gizlilik yönetmeliklerine de ahenk sağlama yolu olabilir.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu