Sosyal Medya

Mark Zuckerberg’den beklenmedik açıklama: Her şey için üzgünüm…

Büyük toplumsal medya platformlarının yöneticileri geçtiğimiz günlerde soruşturmaya alındı. ABD’de yürütülen dava kapsamında Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in açıklamaları ise dikkat çekti. Facebook ve Instagram’da ziyan gören çocukların ailelerinden özür dilemeyi unutmadı.

Meta CEO’su toplumsal medya istismarı için ailelerden özür diledi

ABD’li senatörler, toplumsal medya platformlarının genç kullanıcıları korumak için gereğince efor göstermediğini argüman ediyor. Hatta platformları, çocukların sosyal medya istismarı yaşamasına katkıda bulunmakla suçluyor.

Twitter, TikTok, Discord ve Snapchat yöneticilerinin katıldığı oturumlarda ise değişik anlar yaşandı. Örneğin senatörlerden biri olan Lindsey Graham; CEO’ların “insanları mahveden” platformlara sahip olduklarını ve ellerinin kanlı olduğunu söz etti.

Soruşturma kapsamında büyük tenkitlerle karşı karşıya kalan yöneticiler ise genç kullanıcılara yönelik yeni güvenlik tedbirlerinin ana sınırlarını ele aldı. WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta, 16 yaş ve altı hesaplara gelen iletileri engelleyeceğini söyledi.

Ayrıca intihar, kendine ziyan verme ve yeme bozukluklarıyla ilgili paylaşımların bulunmasını zorlaştıracağını duyurdu. Öte yandan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Yaşadığınız her şey için üzgünüm. Hiç kimse ailelerinizin yaşadığı şeyleri yaşamamalı” diyerek ailelere seslendi.

Ancak senatörler, gelişen tehditlere dikkat çekerek şirketlerin açıklamalarına kuşkulu yaklaştı. Oturum kapsamında genç kullanıcıları etkileyen bağımlılık, zorbalık ve mahremiyet problemlerinin daha fazla ele alınmasına karar verildi. Tekrar de platformların çocukları sanal dünyada sahiden koruyup koruyamayacağı şimdi belgisiz.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu