Sosyal Medya

Mark Zuckerberg çocukların toplumsal medya güvenliği için Apple ve Google’a güveniyor

Sosyal medya bağımlılığı gün geçtikçe artıyor. Yedi yaşından yetmiş yaşına çabucak herkes Instagram, TikTok, Facebook ve Twitter üzere platformları etkin bir halde kullanıyor. Fakat bu durum birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin, 18 yaş altındaki bireyler toplumsal medyada ziyanlı içeriklerden ve şahıslardan nasıl korunacak? Sorumluluğun toplumsal medya platformlarında olduğunu düşünse de, Mark Zuckerberg uygulama yaş doğrulamasının Apple ve Google’ın misyonu olması gerektiğini öne sürüyor. İşte ayrıntılar…

Sosyal medya şirketleri, platform sağlayıcıları Apple ve Google ile birlikte Avrupa Birliği üzere yetkililer, toplumsal medyanın risklerinden çocukları korumak için çalışıyor. Örneğin Meta, 18 yaş altı şahısların platformda yabancılardan bildiri almasını engellemek için adımlar attı. Lakin bu uğraşlar kâfi olmadığı için TikTok, Snap, Discord ve X’in CEO’ları, çocukları korumak için kâfi tedbir almadıkları gerekçesiyle Kongre’ye çağrıldı.

Mark Zuckerberg çocukların toplumsal medya güvenliği için Apple ve Google’a güveniyor

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’e durumla ilgili sorulduğunda verdiği cevap epey şaşırtıcıydı. Zuckerberg’e nazaran, uygulama yaş doğrulamasının sorumluluğu toplumsal medya şirketlerinde değil, Apple ve Google’da olmalı. Meta’nın global güvenlik lideri Antigone Davis, “Bu tahlille birlikte, bir genç uygulama indirmek istediğinde, uygulama mağazalarının ebeveynlerini, bir genç satın alma yapmayı denediğinde ebeveynlerin bilgilendirildiği üzere bilgilendirmesi gerekecek. Ebeveynler, indirmeyi onaylamak isteyip istemediklerine karar verebilecek” diye açıkladı.

Yaş doğrulama sorumluluğu tartışma konusu olurken, yakında kıymetli adımların atılması beklenen. Lakin, ana sorumluluğun ebeveynlerde olduğunu vurgulamak kıymetli. Meta ve AB’nin izleyicilerini muhafaza maksadı olsa da, bu otomatik olarak çocuğunuzun güvenliğini sağlamaz. Bu anda sorumlu bir ebeveyn olmak temeldir.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu