Sosyal Medya

Instagram’daki güvenlik açıkları bir defa daha mahkemeye taşınıyor!

Eski bir Facebook çalışanı ve Instagram danışmanı olan Arturo Bejar’ın 7 Kasım Salı günü Senato Yargı Komitesi duruşmasında tabir vermesi planlanıyor.

Instagram’ın güvenlik problemleriyle ilgili dahili olarak alarm verme eforlarını The Wall Street Journal’a aktaran Bejar, 2009 ile 2015 yılları ortasında bir Facebook çalışanıydı ve 2019’da Instagram’ın sıhhat takımına tavsiyelerde bulunmak üzere şirkete geri döndü. The Journal’a yaptığı açıklamada, şirket içi araştırmaların, 16 yaşından küçük kullanıcıların %20’sinden fazlasının “başkalarının gönderilerini gördükten sonra kendilerini daha makûs hissettiğini” ve %13’ünün “son yedi gün içinde istenmeyen cinsel yaklaşımlar yaşadığını” gösterdiğini söyledi.

Bejar’ın açıklamaları, öteki bir eski Facebook çalışanı olan Frances Huagen’in, Instagram’ın gençlerin ruh sıhhati üzerindeki ziyanlı tesirlerine ait şirket içi araştırmaların yanı sıra şirket içindeki tartışmalı kararlarla ilgili başka açıklamalarla öne çıkmasından iki yıl sonra geldi. Kısa bir mühlet sonra Instagram, çocuklara özel bir uygulama üzerinde çalışmayı duraklattı ve düzinelerce eyalet, şirket hakkında soruşturma başlattı.

Instagram’daki güvenlik açıkları bir sefer daha mahkemeye taşınıyor!

Geçen hafta 41 eyalet başsavcısı, Meta’ya en genç kullanıcılarının ruh sıhhatine ziyan veren “zararlı ve ruhsal açıdan manipülatif eser özellikleri” nedeniyle dava açtı. The Wall Street Journal’a nazaran Bejar, davalarıyla ilgili olarak devlet yetkililerine danıştı ve tecrübelerini Kongre önünde halka açık bir biçimde yayınlamaya hazırlanıyor.

Meta, The Wall Street Journal’a, Bejar’ın sıhhat araştırmasının ele alınmadığı tarafındaki savlarına katılmadığını ve şirketin Bejar ve takımının çalışmaları sonucunda çeşitli güvenlik güncellemeleri sunduğunu söyledi.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu