Sosyal Medya

Instagram’a şok suçlama!

33 Amerika Birleşik Devletleri eyaleti, ortalarında California ve New York‘un da bulunduğu eyaletler, Instagram ve Facebook’un ana şirketi olan Meta Platforms’a dava açtı. Dava, Meta’nın bağımlılık yaratan toplumsal medya platformları oluşturarak gençler ortasında zihinsel sıhhat krizini körüklediği tezini içeriyor. Kaliforniya’daki federal bir mahkemede sunulan şikayet, Meta’nın platformlarının tehlikeleri konusunda halkı yanılttığını ve şuurlu bir formda genç çocukları ve gençleri bağımlılık yaratan sosyal medya kullanımına sürüklediğini öne sürüyor.

Bu gelişme, platformlarının bağımlılık yaratan doğasıyla ilgili olarak toplumsal medya devlerine, Meta, ByteDance’in TikTok ve Google’ın YouTube’u dahil olmak üzere, yöneltilen bir dizi dava izliyor. Meta’nın ana şirketi Instagram için her bir eyalet yasasının ihlali başına 1.000 ila 50.000 dolar ortasında sivil cezalarla karşı karşıya. Bu, Instagram’daki milyonlarca genç kullanıcı göz önüne alındığında önemli mali sonuçlar doğurabilir.

Bu suçlamaların merkezinde, Meta’nın bilhassa genç bireylerin güvenliği ve iyiliği üzerinde kâr elde etmeyi öncelikli tuttuğu savı yatıyor. Davalar, toplumsal medya etkileşiminin, bilhassa “beğeniler” üzere özellikler aracılığıyla, genç kullanıcılarda dopaminle alakalı haz nedeniyle bağımlılık yaratan yansılara neden olduğu konusunda Meta’nın bilgi sahibi olduğunu vurguluyor.

Instagram’a şok suçlama!

Meta’nın bu ziyanlı uygulamaları sanal gerçekliğe, Horizon Worlds, WhatsApp ve Messenger üzere platformlara genişletme gayretleri da eleştiriliyor. Bu eyaletlerin tüzel hareketi, toplumsal medya platformları tarafından oluşturulan zihinsel ve fizikî sıhhat riskleriyle ilgilenmek için Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından bırakılan düzenleyici boşlukları gidermeyi amaçlıyor.

Dava, Meta’nın genç Amerikalıların ruhsal ve toplumsal gerçekliklerini kar sağlamak maksadıyla gençleri cezbetmek ve tuzağa düşürmek için tasarlanmış teknolojileri kullanarak derinden etkilediğini argüman ediyor. Platformlar, ruhsal olarak manipülatif özellikler aracılığıyla çocukların ve gençlerin ekran mühletini maksimize ederek depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve eğitim ve günlük yaşantıyla müdahale üzere ziyanlı sonuçlara neden olmakla suçlanıyor.

Instagram, 13-17 yaş ortası gençlerin %62’sinin kullandığı, gençler ortasında üçüncü en tanınan toplumsal medya platformu olarak büyük bir tenkit altında. Meta’nın eserlerinin inançlı olduğunu sav ederken genç kullanıcılarda bağımlılık yaratan davranışları teşvik eden uygulamalarda bulunduğu argüman ediliyor. Meta, avukatın açık, yaşa uygun standartları belirlemek için bölümle işbirliği yapmak yerine türel aksiyon seçtiğini belirterek bu davaya cevap verdi.

Bu dava, platformlarının genç kullanıcılara verebileceği ziyanlarla ilgili toplumsal medya şirketlerine yöneltilen türel meydan okumaların bir kesimi. Bu dava, dijital çağın artan tesiri ortasında teknoloji devlerinin en genç kullanıcılarının iyiliğini muhafaza konusundaki etik sorumluluğu hakkında soruları gündeme getiriyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu