Sosyal Medya

Her gün birkaç kere girdiğiniz Instagram ile ilgili birinci sefer duyacağınız değişik bilgiler!

2010 yılında kullanıma sunulan ve günümüzde dünyanın en tanınan toplumsal medya platformları ortasında yerini alan Instagram’ı her gün en az birkaç kez ziyaret ediyoruz. Mark Zuckerberg’ün CEO’su olduğu Meta’nın çatısı altındaki platform; komik görüntülerden spor ile ilgili içeriklere, oyunlardan gündem haberlerine kadar pek çok alandan dijital içeriği barındırıyor. Bu da kitlesinin git gide büyümesine yol açıyor.

Kullanıcı sayısı ve genel istatistikleri ile rakip platformlara üstünlük kurarak kıymetli başarılara imza atmış olan Instagram, çeşitli enteresan bilgileri de barındırıyor. Bu içeriğimizde, Instagram ile ilgili birinci kere duyacağınız enteresan bilgileri sizler için bir ortaya getirdik.

Instagram ile ilgili farklı bilgiler

İşte okuduktan sonra bir aydınlanma yaşayacağınız ve platforma olan ilginizi artıracak Instagram ile ilgili enteresan bilgiler…

Instagram’da en çok kullanılan etiketler

Etiketler, kullanıcıların paylaşımlarının ne ile ilgili olduğunu belirtmek için yardımcı oluyor. Doğal etiketler şahsa özel olmadığı ve herkes tarafından kullanılabileceği için ortalarından kimileri epey tanınan hale gelebiliyor.

Aktarılan bilgilere nazaran Instagram’da en çok kullanılan etiketler #love, #instagood, #me, #cute ve #follow‘dur. İngilizce lisanının dünyada kıymetli bir yere sahip olduğunu düşünürsek, İngilizce olan ve günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu sözlerin tanınan olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Instagram’ı en çok kullanan 5. ülke, Türkiye

Dünya genelinde tanınan olan Instagram’ın en çok hangi ülkelerde kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Raporlar, bu soru için bir yanıt veriyor. Buna nazaran Instagram’ı en çok kullanan ülkeler sıralamasının birinci sırasında Hindistan bulunuyorken, ikinci sırada ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer alıyor.

Üçüncü ve dördüncü sırada ise sırasıyla Brezilya ve Endonezya bulunuyorken, çabucak akabinde onları Türkiye takip ediyor. Datalara nazaran ülkemizde 48.65 milyon Instagram kullanıcısı var. Bu sayı, birinci sıradaki Hindistan’da 229.55 milyon düzeyinde.

Sıra Ülke Instagram Kullanıcısı Sayısı
1 Hindistan 229.55 milyon
2 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 143.35 milyon
3 Brezilya 113.5 milyon
4 Endonezya 89.15 milyon
5 Türkiye 48.65 milyon
6 Japonya 45.7 milyon
7 Meksika 36.7 milyon
8 Birleşik Krallık 28.75 milyon
9 Almanya 27.45 milyon
10 İtalya 26.2 milyon

Instagram’da en çok kullanılan emoji

Instagram, hiç elbet emojilerin de havada uçuştuğu bir platform. Daha çok özel iletilerde tercih ettiğimiz emojiler, bazen uzun uzun metinlerin yerini alabiliyor. Bu da haliyle kullanıcıya vakit kazandırmış oluyor.

Yüzlerce emoji kullanabileceğiniz Instagram’da en çok kullanılan emoji ise kalp. Özel bildirilerde gelen bir iletinin görüldüğünü belirtmek için de kullanılan bu emoji, pek çok gaye için tercih ediliyor. Bu da onu en tanınan yapıyor. Bu da Instagram ile ilgili enteresan bir bilgi.

Instagram ve siber zorbalık

Siber zorbalık, günümüz dijital dünyasının en kıymetli meselelerinden birisi. Oyunlarda, iletileşme uygulamalarında ve en çok da toplumsal medya platformlarında yaygın olan siber zorbalık, ne yazık ki Instagram’da da yok değil.

Verilere nazaran Instagram, 2017 yılında siber zorbalığa en çok maruz kalınan toplumsal medya platformu oldu. Bu noktada şirket, kullanıcıların kapalılığı ve güvenliği için her geçen gün yeni kurallar getiriyor yahut düzenlemeler yapıyor.

İlk 24 saatte 5 milyon video

Instagram, 2010 yılında kullanıma sunulduğunda platformda sırf fotoğraf paylaşılabiliyordu. 2013 yılına geldiğimizde ise uygulamaya nihayet görüntü paylaşma özelliği geldi. Bu da haliyle etkilişimi kıymetli bir düzeyde artırdı.

Verilere nazaran Instagram’da görüntü paylaşma özelliği kullanıma açıldıktan sonra birinci 24 saat içerisinde 5 milyon görüntü yüklendi. Olağan bu sayı günümüze nazaran biraz düşük kalabilir. Çünkü bu noktada o zamanki kullanıcı sayısını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu da Instagram ile ilgili enteresan bilgilerden birisiydi.

Instagram’da en çok paylaşılan yemek

Hayatınızdan çabucak her köşeyi paylaşabileceğiniz Instagram’da yemek de paylaşabilirsiniz. O denli ki yalnızca bu maksatla yani yalnızca yemekler için kurulmuş sayfalar bile var. Bu noktada akıllara en çok paylaşılan yemeğin ne olduğu sorusu geliyor.

Instagram’da kullanıcılar tarafından en çok paylaşılan yemek, Japonya’ya ilişkin olan Sushi. Listenin ikinci sırasında biftek yer alıyorken, üçüncü sırada ise kökeni Avrupa ülkesi İtalya’ya dayanan Pizza bulunuyor.

Facebook’a satıldığında 30 milyon kullanıcısı vardı

Instagram, 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kuruldu. Kıymetli bir yükseliş gösteren toplumsal medya platformu, o zamanki ismi Facebook olan Meta’nın da dikkatini çekti. Ardından Instagram, 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı.

Instagram’ın o vakitlerde 30 milyon civarında bir kullanıcı sayısına sahip olduğu biliniyor. Bu sayı, günümüzde ise 1 milyarı çoktan aştı. Toplumsal medya platformunun yalnızca Türkiye’de bile 30 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Instagram ile ilgili değişik bilgiler ortasından en dikkatinizi çeken hangisi oldu? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu