Sosyal Medya

Gençlere makus haber! Artık Instagram için ebeveyn müsaadesi gerekecek

Bu, genç kullanıcıları ziyan verme potansiyeli olan uygulamalardan müdafaa konusunda ebeveynlerin yanı sıra Google ve Apple’a da tesirli bir formda daha fazla sorumluluk yükleyecek.

Meta, yaklaşımının, herkesin çeşitli uygulamalarda yaşlarını birden çok sefer doğrulamasını gerektirmek yerine, uygulamalar için ebeveynlerin gencin yaşını doğrulamalarına imkan sağlayacağını söylüyor. Şirket, gençlerin kullandığı tüm uygulamaların birebir standartta tutulmasını sağlamak için mevzuatın gerekli olduğunu öne sürüyor.

Mevcut maddelere nazaran Meta, ebeveynlerin farklı kayıt tekniklerine başvurması ve kendileri ve çocukları için “tutarsız güvenlik ve kapalılık uygulamalarına sahip uygulamalara” “potansiyel olarak hassas kimlik bilgileri” sağlamaları gerektiğini savunuyor. Nitekim uzmanlar da bu cins yaş doğrulama uygulamalarının tüm kullanıcıların kapalılığını tehdit ettiğini söylüyor.

Gençlere berbat haber! Artık Instagram için ebeveyn müsaadesi gerekecek

Utah, toplumsal medya uygulamalarının bir gencin kullanabilmesi için ebeveyn içeriklerini edinmesini zarurî kılacak bir yasa çıkarıyor. Bu eyalet ve Arkansas, toplumsal medya yaş doğrulama maddelerini kabul etti. Teknoloji şirketlerinin açtığı bir davanın akabinde federal bir yargıç, eylül ayında yürürlüğe girmesi planlanan Arkansas yasasını bir gün evvel iptal etti. Utah maddelerinin mart ayında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Bu hafta ABD’de bir yargıç Meta, YouTube’un ana şirketi Google ve TikTok’un sahibi ByteDance’in kendilerini gençlerin toplumsal medya bağımlılığıyla suçlayan davaları reddetme teşebbüslerini reddetti. Ekim ayında 41 eyalet ve Columbia Bölgesi, Meta’ya, öbür şeylerin yanı sıra “Instagram ve Facebook’ta çocukları ve gençleri zihinsel ve fizikî ziyana uğratacak halde bağımlılık yaratan ziyanlı özellikler” yayınladığı argümanıyla dava açmıştı.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu