Sosyal Medya

Eski TikTok yöneticisi şirkete dava açtı! Pekala neden?

Son yılların en tanınan uygulamaları ortasında yer alan TikTok şimdi bir dava ile karşı karşıya. Hem de davayı açan eski bir yöneticisi. Pekala TikTok’un en düzgün bayan çalışanlarından birisi TikTok’a hangi sebeple dava açtı?

TikTok’a yaş ve cinsiyet ayrımı nedeniyle dava!

2019 yılında TikTok çalışanları ortasında yerini alan Katie Ellen Puris, süratli bir biçimde şirketin yüksek makamlarına ulaştı. Google ve Facebook üzere şirketlerine pazarlama hünerlerini TikTok bünyesine katan Puris, şu günlerde TikTok ile yollarını ayırdı. Şirket içerisinde önemli ayrımcılık olduğunu sav eden Puris, yaşı nedeniyle kendisine farklı davranıldığını belirtti.

TikTok’un sahibi olan ByteDance‘in şirket içerisindeki denetimi eline aldığını söyleyen Puris, şirketteki bayanların haksız yere işten çıkarıldığını lisana getirdi. Yaşı ve konuşmaya istekli olması nedeniyle ByteDance tarafından olumsuz dönüşler aldığını bildiren davacı Puris, TikTok’un daha genç çalışanlarla çalışmak istediğini söyledi. Onların daha fazla yeni fikir getireceğine inanan şirket, söylentilere nazaran genç çalışanların daha kolay yönetilebileceğini de düşünüyor.

TikTok‘ta çalıştığı müddet boyunca cinsel taciz ve baskı üzere sıkıntılarla nasıl başa çıkmaya çalıştığını anlatan Katie Ellen Puris, açtığı dava ile TikTok’taki işini kaybetti. Hal bu türlü olunca Puris’in açtığı dava daha önemli bir yere taşındı diyebiliriz.

Her şirket gerek idare gerek çalışan tarafında problemler taşır. Fakat bayan ve yaşlı olmaları nedeniyle yöneticilerin dahi işten çıkarılması ya da baskı altına alınması yanlışsız değil. Şayet argümanlarında haklıysa, Puris ByteDance’e büyük bir darbe vurabilir. Ya da bu durum şirketin çalışanlar üstünde oluşturduğu baskıyı büsbütün kaldırabilir. Bakalım TikTok bu dava ile nasıl başa çıkacak?

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu