Sosyal Medya

Binance CEO’su Sert Konuştu! Aşırıya Kaçıyorlar

Lider kripto para borsası Binance SEC ile yasal savaşa girdiği için gündemden düşmüyor. Borsa gündemde olduğu için CEO’sunun açıklamaları da gündemde. Borsanın CEO’su ve kurucu ortağı Changpeng Zhao (CZ), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı tavır alıyor. SEC’in kendilerine karşı açtığı davanın reddini talep eden 60 sayfalık bir dilekçeyi mahkemeye sundu.

Binance CEO’sunun SEC’in aşırıya kaçtığına dair iddiası

Kapsamlı dilekçede Binance ve CZ, SEC’i kendilerini hedef alarak yetkisini aşmakla suçluyor. Özellikle SEC’in görevden almayı gerektiren son eylemlerini vurguluyorlar. Argümanlarının özü, SEC’in kendilerine karşı kuralları geriye dönük olarak uyguladığı iddiasında yatmakta. SEC’in geçmişte kamu rehberliğine tabi olmayan eylemler için cezalar uyguladığını iddia ediyorlar.

Binance ve CZ’nin yasal temsilcileri ayrıca SEC’in kripto para birimi endüstrisi üzerinde hakimiyet kurmak için menkul kıymetler hukuku metninin sınırlarını kasıtlı olarak bulanıklaştırdığını iddia ediyor. Bu iddia savunmalarının merkezinde yer alıyor. İddiaya göre SEC yetki aşımı yapıyor. Ayrıca ilgisinin olmadığı bir alana müdahalede bulunuyor.

Binance.US savaşa katılıyor

Binance’in ABD kolu Binance.US de bağımsız olarak SEC’e karşı bir dilekçe sundu. Dosyalamaları Binance Holdings ve CZ tarafından yapılan iddiaları yansıtıyor. Binance.US, ana şirketi gibi, SEC’in davasını reddetmek için mahkemeye dilekçe veriyor.

Bu yasal meydan okuma, Binance.US, Binance Holdings ve CZ’yi çevreleyen devam eden bir düzenleyici fırtınanın ortasında geliyor. Bu kuruluşlar yıl boyunca düzenleyicilerin çok sayıda iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Özellikle SEC, Binance’i müşteri fonlarını yanlış kullanmak, yatırımcıları yanıltmak, kayıtsız menkul kıymetler sunmak ve daha pek çok şeyle suçladı. Diğer taraftan borsa ve CZ’nin bu iddiaları sürekli olarak reddettiğini belirtmek gerekiyor.

SEC için son yasal engeller

SEC için yakın zamanda yaşanan bir olayda mahkeme Binance’e karşı teftiş emri talebini reddetti. Bundan önce, düzenleyici kurum Binance.US’i devam eden soruşturma sırasında işbirliği yapmadığı gerekçesiyle eleştirmişti. Kriptokoin.com olarak baktığımızda bütün bu gelişmeler piyasa türbülansının ortasındaki zorluklara işaret ediyor.

Yasal mücadele Binance borsasının karşılaştığı zorlukları artırıyor. Diğer taraftan piyasa performansı da önemli ölçüde olumsuz etkileniyor. Buna göre borsanın piyasa payı azalıyor. Ayrıca korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) ile beslenen olumsuz duygular var. Buna göre son işten çıkarmalar ve kilit yöneticilerin ayrılmasıyla durum daha da kötüleşiyor. Yasal çatışma ortaya çıktıkça, kripto topluluğu bu durumu yakından izliyor. Ayrıca sonucu ve genel olarak sektör üzerindeki potansiyel etkisini bekliyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu