Sosyal Medya

Avrupa Kurulu içerik denetlemeleri için YouTube’a ihtar mektubu gönderdi!

Google ve bünyesindeki YouTube‘a Avrupa Komitesi tarafından ihtar mektubu gönderildi. Hamas-İsrail çatışması nedeniyle yanlış bilgi dağılımını önlemek isteyen Avrupa Komisyonu, YouTube ve Google’a Dijital Hizmetler Yasası kapsamındaki yükümlülükleri hatırlattı.

YouTube’da yanlış bilgilerin yayılması önlenecek!

Dünya genelinde olan büyük olayların tesirleri toplumsal medyaya da yansıyor. Hamas-İsrail çatışması nedeniyle toplumsal medyada birçok imaj yayılır hale geldi. Tabi her olayda olduğu üzere temelsiz birçok bilgi de toplumsal medya üzerinde dolaşıyor. Bunu önlemek için Avrupa Komitesi YouTube’a bir ikaz mektubu yolladı.

Avrupa Kurulu, Google ve YouTube‘a yolladığı mektupta Dijital Hizmetler Yasası kapsamındaki içerik denetleme yükümlülüklerini hatırlattı. Platformlarda dolaşan yanlış bilgilerin ve yasa dışı içeriklerin yayınlanmasının önlenmesi gerektiğini hatırlattı. Bu bahiste şirketlerin kontrolleri artırması gerektiğini lisana getirdi.

Tabi mevzuyu hiç bilmiyorsanız nedir bu Dijital Hizmetler Yasası (DSA) diyebilirsiniz. Bunun için YouTube‘un DSA kapsamındaki yükümlülüklerini de aşağıya bıraktık

  • İçerik Denetleme: YouTube, rehin alınan görüntüler üzere sansürlenmemiş içerikleri reşit olmayan kullanıcılardan uzak tutmalı ve yetkililer Avrupa maddelerini ihlal eden içerikleri işaretlediğinde süratle harekete geçmelidir.
  • Dezenformasyonla Gayret: YouTube dezenformasyonu azaltmalı ve seçim bağlamında bununla uğraş etmelidir.
  • Raporlama: Avrupa Komitesi, YouTube’dan ‘hızlı, hakikat ve eksiksiz’ bir rapor talep eder.

Genel olarak baktığımızda YouTube ve Google için şu anda bir ceza durumu kelam konusu değil. Bu mektup bu türlü hassas bir devirde şirketlerin daha dikkatli dikkatli olması için bir ikaz. Tabi yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda YouTube’u ve Google’ı cezalar bekliyor olacak.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu