Sosyal Medya

Artık Instagram’a “bağımlılık yaptı” diyerek dava açabilirsiniz!

Amerika Birleşik Devletleri’nde son periyotlarda toplumsal medya platformları ve kullanıcıları ortasında önemli davalar yaşanıyor. Bu davaları bir karara bağlamak epey güç olsa da yargıçlar uzun süren adliye maceralarının akabinde bir karara varıyorlar. Bu kararlardan en sonuncusu da Meta üzere dev toplumsal medya platformlarının değiştirmek istediği bir anayasa hususu ile ilgili verildi. Bu karara nazaran artık “Instagram platformu bende bağımlılık yapıyor” diyerek dava açma bahtınız var. İşte detaylar…

ABD’de toplumsal medya platformlarına yönelik yeni kararlar alındı!

Platformlar toplumsal medya kullanıcılarının içerikleri daha kolay ve süratli tüketmesini sağlayacak yeni yollar geliştirdiğinden aslında toplumsal medya bağımlılığı yeni bir şey deği. Şimdiyse ABD’li bir yargıç bağımlılık olarak isimlendirmek istemedikleri bu bahisle ilgili bir karara vardı. Platformların ardına sığınabilecekleri tek hukuk hususu de bir nevi çürütülmüş sayıldı diyebiliriz.

Konuyla ilgili mahkeme aslında platform yöneticileri sayesinde ortaya çıktı. Buna nazaran Instagram, Twitter üzere platformlar ABD İrtibat Ahlakı Yasası’nın 230. Hususunda değişikliğe gitmek istedi. Buna nazaran toplumsal medya bağımlılığı konusu platformları değil yalnızca kullanıcıları bağlayan bir durum olacaktı. Bir nevi sigara üreticileri üzere. Sigara üreticilerinin eserleri pazarlamak için bir şey yapması yasak olsa da kullanıcılar kendileri satın alıp bağımlısı oluyor.

Konuyla ilgili husus de toplumsal medya platformlarının yaptığı bağımlılıktan onları muaf tutması üzerine değiştirilmek istendi. Lakin yargıç tarafından alınan karar platformların daha süratli içerik tüketimi elde etmek için değişiklikler yaptığı ve kullanıcı alışkanlıklarını bu istikamette değiştirdiği sebebiyle bu hususun değiştirilemez olduğu bu sebeple de bilhassa genç kısımdaki kullanıcıların platformları bağımlılık sebebiyle şikayet edebileceklerini belirtti.

Kısacası platformlar gerilerine sığındıkları tek maddeyi de kaybetti diyebiliriz. Zira alınan karar bir sonraki benzeri davalar için de emsal teşkil edecek. Ayrıyeten bilhassa gençlerin Instagram, Twitter vb. platformlara bağımlılık yapmaları sebebiyle dava açabilmelerini de mümkün kılıyor. Mevzuyla ilgili önümüzdeki günlerde ayrıntılar katılaşacaktır.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram üzere platformlara dava açabilme kararı gerçek mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu