Sosyal Medya

ABD, TikTok’a dava açıyor: Sebebine çok şaşıracaksınız!

Son vakitlerin tahminen de en tanınan sosyal medya platformu TikTok her ne kadar başarısıyla gündeme gelse de her vakit yeterli tarafları konuşulmuyor. O denli ki daha evvel de benzeri davalara maruz kalan toplumsal medya devi TikTok, artık de ABD’deki Utah idaresinden gelen bir dava ile karşı karşıya. Pekala bu davanın sebebi tam olarak ne?

TikTok ve ABD bir sefer daha dava ile karşı karşıya

TikTok ABD’nin incelemesine maruz kalıyor. Reuters’in haberine nazaran Utah şu anda TikTok’a dava açıyor. Daha evvel Indiana ve Arkansas da benzeri davaları masaya yatırmıştı. Davanın sebebi olarak ise TikTok, platformda sıhhatsiz vakit geçirmelerini sağlayarak çocuklara ziyan vermekle suçlanıyor.

TikTok’un güvenlik kaygıları nedeniyle yasaklanma mümkünlüğü birinci defa 2020 yılında gündeme gelmişti. Lakin takip eden üç yıl boyunca bu mevzuyla ilgili çok az şey oldu. Tekrar de şu anda TikTok’u bir ölçü sınırlamayı amaçlayan üç farklı eyalet var ve bunlardan sonuncusu Utah oldu. O denli ki bunun için TikTok’a bir dava açtı.

Şu anda TikTok’ta durum eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Geçen ay Kaliforniya, çocukları interneti kullanırken muhafazaya yönelik bir maddeyi yürürlüğe koymayı hedefliyordu, lakin bu yasa federal bir yargıç tarafından engellendi. Artık Utah, TikTok’a reaksiyon gösteriyor ve uygulamanın çocukları uygulamayı denetim etmeleri ve izlemeleri için istismar ettiğini sav ediyor.

Utah Başsavcısı Sean Reyes, TikTok’un çocuklara ve ebeveynlerine uygulamanın inançlı olduğu konusunda palavra söylediğini ve platformda çok fazla vakit harcamanın zihinsel ve fizikî sıhhatleri üzerinde vahim tesirleri olduğunu söyledi.

Davada, toplumsal medya platformunun “birçoğu slot makinelerinin özelliklerini taklit eden son derece güçlü algoritmalar ve manipülatif tasarım özellikleri” kullandığı belirtiliyor. Devlet tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Utah, TikTok’un aldatıcı iş uygulamaları kelam konusu olduğunda eyalet maddelerini ihlal etmesini yasaklayacak bir ihtiyati önlemin yanı sıra türel cezalar da istiyor.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu