Sosyal Medya

ABD Meta’nın üzerine oynuyor!

Kurul, Lider Joe Biden’ın “değiştirilmiş” görüntüsüyle ilgili kullanıcı itirazını içeren bir davayı duyurmayı planladığını söyledi. Konsey, “önümüzdeki günlerde” resmi olarak duyurulacağını söylediği davanın detaylarını açıklamadı fakat bunun Meta için geniş kapsamlı tesirleri olabilecek siyasetlere değineceğini öne sürdü.

Ne Meta ne de Nezaret Heyeti kelam konusu görüntüyle ilgili detayları paylaşmasa da bu durum, toplumsal ağın yapay zeka tarafından oluşturulan yahut öbür formda manipüle edilen medyaya ait siyasetlerini daha da şekillendirebilir.

ABD Meta’nın üzerine oynuyor!

Tanınmış bireylerin uydurma görüntülerini oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiren üretken yapay zeka araçlarının ortaya çıkmasından evvel bile Meta, siyasetçilerin müstehcen bir biçimde düzenlenmiş görüntülerine verdiği karşılık nedeniyle reaksiyon çekiyordu. 2019 yılında şirket, o zamanki Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin “sarhoş” olduğunu tez eden düzenlenmiş bir klibi kaldırmayı reddetmişti.

Olay, şirketin yapay zeka tarafından oluşturulan deepfake görüntüleri yasaklayan fakat öbür birtakım düzenlenmiş görüntü cinslerinin yürürlükte kalmasına müsaade veren mevcut siyasetini harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl boyunca, doğrulamacılar, Joe Biden’ın Facebook ve Instagram’da sıklıkla yayılan aldatıcı biçimde düzenlenmiş görüntülerinin gerçeklerini tertipli olarak yayınladı.

Gözetim Heyeti bir davayı kabul ettiğinde Meta’nın sadece kelam konusu belli Facebook yahut Instagram gönderisine ait şura kararını uygulaması gerekiyor. Konsey ayrıyeten, yazılı cevaplar vermesi gerekse de Meta’nın göz gerisi etmekte özgür olduğu bir dizi siyaset önerisi de sunuyor.

bilaldemirkr

1997 doğumlu ve 2015 den bu yana wordpress blog kurmada ileri seviye kazanmış,Kendini geliştirmeyi ve yeni şeyleri bloguna katmayı seven bir zat-ı muhterem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu